BALATON


 

Aki egyszer a Balatonnál járt, a szerelmese lesz… Neves költők és festők, híres utazók vallották ezt magukról, a XIX. század eleje óta a szépprózában, az újságok lapjain gyakran bukkant fel a tó iránti elragadtatott érzelmi megnyilvánulás. Aki meg szeretné érteni és érezni a Balaton szerelmeseinek ragaszkodását, el kell, hogy látogasson a tóhoz!

Mindenki másért szereti a Balatont: ezer program, ezer titkot rejtő, ezerarcú táj: rabul ejti az embert – itt élőt és ide vágyó, kíváncsi turistát egyaránt. A nyári szabadság, az egymást érő fesztiválok épp úgy a Balatont jelentik, mint a természet csodálatos békéje, vagy a Balaton-felvidéki tanúhegyek felejthetetlen panorámája.

Emlékezetes kiállítások, nyári színházi bemutatók, megannyi műemlék, kastélyok édesgetik a Balatonhoz a látogatókat: a szigligeti, nagyvázsonyi vár romjai, a somogyvári történelmi emlékhely, épített örökségeink a történelmi múltba repítik az arra járót. Egyházi emlékeink, mint a Tihanyi Bencés Apátság, múzeumaink, mint a keszthelyi Festetics kastély, a siófoki Kálmán Imre Múzeum vagy az edericsi Afrika-múzeum akár hűvösebb időben is tartalmas időtöltést kínálnak.

Minden percet ki lehet és ajánlott is kihasználni a „magyar tenger” és környéke megannyi csodájának felfedezése közben.

Ezer program, ezer titkot rejtő, ezerarcú táj…
Önt is várja a Balaton!

 

 

10 DOLOG A BALATONRÓL

Adatok, tények, érdekességek a “Magyar tengerről” 


  • A Balaton Közép-Európa legnagyobb tava, nagysága 594 km². A tóban kb. 1800 millió köbméter víz van. A tó vízszintje folyamatosan változik, legutóbb 2003-ban volt vészesen alacsony.
  • A Balatonnak sok elnevezése létezett a történelem során. A rómaiak „Lacus Pelso”-nak nevezték, ami  magyarul sekély tavatjelent. Hasonló a német Plattensee szó jelentése is. A magyar elnevezés valószínűleg a szláv “blato” (=mocsár, láp, sár) szóból ered.
  • A Balaton vize kb. két évente cserélődik, s bár az iszapos talaj miatt sokan nem hiszik, a víz minősége kiváló. A Balaton rendelkezik Európa egyik legtisztább víztükrével.
  • A Balaton hossza kb. 77 km, szélessége 1,3 km és 14 km között változik. A Balaton parthossza 195 kilométer, s érdekessége, hogy már a rómaiak is szabályozták a vizét. A Balaton mai formáját a 19. században nyerte el a tó partján futó vasúti töltések kialakítása során.
  • A Balaton átlagos mélysége kb. 3 méter, legmélyebb pontja a Tihanyi kútnál 12,5 méteres. A déli part jóval sekélyebb, itt kb. 300 métert is gyalogolhatunk a mélyvízig.
  • A Balatont a Zala-folyó táplálja, a felesleges vizet pedig a Sió-csatornán keresztül engedik le a Dunába.
  • A Balaton környékén 179 település található. Az összlakosság mindössze kb. 155.000 fő, de ez a szám a nyári hónapokban megduplázódik.
  • A napos órák száma évente átlagosan 2000 körül mozog, ez annyi, mint a Francia Riviérán.
  • A Balaton sekély vizének köszönhetően hőmérséklete könnyedén eléri a 20 – 26 °C-ot. A tó vize és az iszapos talaj gyógyhatású, közvetlen környezetében számtalan gyógyforrás található, így már a 19. században kedvelt gyógyturisztikai célpont volt.
  • A Balaton és környéke a Balaton-felvidéki Nemzeti Park része, amelyet 1997-ben alapítottak. A park része a Tihanyi-félsziget is, amely 1952-ben lett hazánk első tájvédelmi körzete.

 


„A tulajdonos és a személyzet…”

„A tulajdonos és a személyzet közvetlen, barátságos, segítőkész. Az ételek is finomak és bőségesek. Az ágyak nagyon kényelmesek, a szobák és a fürdők tiszták, tágasak. Külön köszönet a takarítóknak, akik szép rendet tettek minden nap!”

Zoltán Magyarország